201620152014201320122011201020092008

Наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття”

21-22 листопада 2016 р. у Національному музеї історії України відбулася чергова наукова конференція
“Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття”.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

21-22 листопада 2016 р. у Національному музеї історії України відбулася чергова наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття”.

Учасники конференції

У 1993 році співробітники Музею історичних коштовностей України – філіалу Національного музею історії України провели перші “Музейні читання” – так назвали конференцію, мета якої – обговорення проблем формування музейних колекцій, результатів археологічних досліджень (від передскіфського часу до середньовіччя), питань історії художньої обробки металу. “Музейні читання” у Музеї історичних коштовностей України стали щорічними і збирають фахівців різного профілю.

У 2005 р. було започатковано тематичні конференції: “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки”, оскільки МІКУ (з 1991 р це абревіатура від офіційної назви: Музею історичних коштовностей України) є основним центром вивчення та зберігання історичних і мистецьких раритетів із дорогоцінних металів та коштовного каміння. Назва конференції говорить про певні акценти у наукових дослідженнях. Але зазначена спрямованість у вивченні матеріалів не звузила коло спеціалістів – археологів, істориків, мистецтвознавців, ювелірів, не послабила їхньої цікавості до наших “Музейних читань”, навпаки – конференції стали міжнародними, адже в їх роботі в різні роки брали участь науковці не тільки з України, але й Білорусі, Росії, Молдови, Грузії, Польщі, Німеччини.

І ось: осінь 2016 р., і знову МІКУ підготував “Музейні читання”. Цього року конференція була Всеукраїнською: в ній взяли участь, крім київських, дослідники з Черкас, Чигирина, Коломиї, Чернігова, Харкова, Дніпропетровська. Було представлено 27 доповідей (35 авторів), відбулися наукові дискусії і на засіданнях, і “в кулуарах”, а як відомо, такі обговорення часто бувають надзвичайно плідними.

На початку роботи конференції ми, за традицією, згадуємо видатних учених, які вже відійшли. Цього року присутні на засіданні віддали данину пам’яті та пошани відомим українським археологам Б.М. Мозолевському та В.І. Бідзілі з нагоди їхнього 80-річчя. Науковці не тільки зробили значний внесок у розвиток української культури, але й сприяли народженню нашого славного музею – “Скарбниці України”. Було б логічно, щоб аналіз наукової спадщини Б. Мозолевського та В. Бідзілі спеціалісти зробили безпосередньо біля експонатів, знайдених експедиціями під керівництвом вчених (пектораль, археологічні пам’ятки з курганів Дніпропетровщини; чаша з Гайманової Могили, знахідки з курганів Запорізької обл. тощо). Ми, оргкомітет конференції, планували проведення всіх засідань саме в стінах нашого музею. Але за наказом гендиректора НМІУ (Т.В. Сосновської) конференція проходила у приміщенні Національного музею історії України. Можливо, ця обставина зменшила число учасників наших “Музейних читань”. Але вона все ж відбулася! І всі учасники відзначили, що всупереч несприятливим умовам, конференція зберегла творче піднесення та високий науковий рівень.

Всі, хто бере участь у наших конференціях, відмічають, що в програмі ніколи не було нецікавих тем. Не можна залишитись байдужим, коли у доповіді представлені архівні документи, які висвітлюють долі людей, що віддавали свої сили на збереження культурних цінностей. Привернули увагу аналіз творів античних ювелірів: семантика образів, технологія виготовлення та поєднання різних видів прикрас; інтерпретація знахідок зі скіфських курганів – оздоб зброї та вузди; секрети давньоруських майстрів, які виготовили унікальну гривну із колекції МІКУ, змістовне наповнення та художні особливості сережок часів Золотої Орди. А як захопили слухачів розвідки про мистецькі процеси, які відбилися у творах XVIII – XX ст. Це і оклади Євангелія, потири, декор яких виконали відомі ювеліри, і згарди – витвори гуцульських народних майстрів. Наш музей може пишатися тим, що ще в 1986 р. започатковане вивчення сучасного ювелірного мистецтва. Завдяки наполегливості тогочасного керівництва Музею історичних коштовностей України в експозиції був створений розділ “Сучасне ювелірне мистецтво України”. Автори, які представляли цю тему, відображали у творах естетику 60-х – 80-х років. На конференції прозвучали доповіді, в яких науковці показали, що ювелірні школи та напрямки того часу стали основою для творчості художників сьогодення.

Отже, впродовж двох днів науковці із різних закладів: музеїв, заповідників, науково-дослідних інститутів мали нагоду зустрітися з колегами, обмінятися думками з приводу нових досліджень в царині історії художньої обробки металів, особливостей ювелірних технік і прийомів (від давнини і до сьогодення), обговорити результати вивчення музейних колекцій, окремих експонатів тощо. Ми не робимо секційних засідань, адже фахівці з вивчення мистецтва різних часів і народів залюбки беруть участь у всіх засіданнях: слухають доповіді колег, дискутують з ними… Насправді, мистецтво живе поза часом і простором!


Виставка “Нові надходження до Музею історичних коштовностей України”

З 19 травня до 14 грудня 2015 р. у дев’ятому залі Музею історичних коштовностей України проходила виставка “Нові надходження до Музею історичних коштовностей України”. (Афіша виставки)


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Традиційно до Міжнародного дня музеїв колектив Музею історичних коштовностей України презентує відвідувачам  виставку “Нові надходження до МІКУ”.

Відкриття і експозиція виставки

Впродовж останніх років до фондів музею за рішенням Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених або конфіскованих культурних цінностей від митниць України надходили пам’ятки ювелірного мистецтва. Так, наприкінці 2014 р. Чернігівська митниця міндоходів передала до музею чайно-кавовий сервіз роботи московського відділення відомої ювелірної фірми Сазікових. Ця фірма була заснована в 1793 р. купцем третьої гільдії Павлом Федоровичем Сазіковим, – власником невеличкої майстерні в Москві, що згодом перетворилась у фабрику з виготовлення різноманітних срібних виробів. У 1837 р. Сазіков отримує звання придворного постачальника. Вироби фірми з успіхом конкурували з роботами провідних ювелірів Європи. В середині ХІХ ст. вона здобула численні нагороди, отримала почесні грамоти, золоті медалі на всеросійських виставках художньо-промислових товарів, а також велику медаль та Орден почесного легіону на всесвітніх виставках у Лондоні у 1851 та 1867 рр. у Парижі. До роботи фірми, яка відіграла головну роль у створенні та становленні художнього стилю “історизм”, долучалось багато відомих художників та скульпторів. На виставці в одній з вітрин представлений чудовий чайно-кавовий сервіз із чотирьох предметів, виконаний у східному стилі, який був притаманний для робіт фірми Сазікових у 50-ті роки ХІХ ст.

Зібрання музею поповнилась також чудовими зразками ювелірного мистецтва Дагестану, що надійшли від Мостиської митниці (1995 р.) і Київської митниці міндоходів (2008 та 2014 рр.). Протягом ХХ ст. художні вироби і прикраси з дорогоцінних металів майстрів Дагестану, зокрема, одного з найдавніших промислів – кубачинського, були широко відомі та популярні. Мешканці аула Кубачі з давніх-давен славилися виготовленням предметів декоративно-ужиткового мистецтва: карбованих глеків, кубків, блюд, парадної зброї, срібних застібок, пряжок і накладок до поясів, браслетів та інших особистих прикрас. Майстри досконало володіли такими рідкісними і складними видами технік, як насічка та інкрустація по металу, гравірування з черню, емаль, філігрань. Дбайливо зберігалися та передавалися від батька до сина не тільки тонкощі художньої обробки металу, але й мистецтво орнаментації, стародавні традиційні візерунки, за якими можна відрізнити кубачинські вироби від будь-яких інших. Традиції старих майстрів продовжив розвивати Кубачинський художній комбінат, створений у 1960 році, який випускає різноманітний асортимент вишуканих витворів, що постійно відмічаються нагородами на міжнародних виставках. Серед легендарних майстрів аула – заслужені діячі мистецтв Расул Аліханов, Гаджи Кішев, Гаджи Бахмуд Магомедов, Манаба Магомедова та ін.

Роботи всесвітньо відомої фірми Сазікових та унікальні колекції пам’яток кубачинського мистецтва зберігаються в багатьох провідних музеях світу – Ермітажі (Санкт-Петербург, Російська Федерація), Луврі (Париж. Франція), Музеї Вікторії та Альберта (Лондон, Великобританія), Музеї мистецтв Метрополітен (Нью-Йорк, США) та ін.


Наукова конференція у Музеї “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття”

9-10 листопада 2015 р. у Музеї історичних коштовностей України відбулася чергова наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття”.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

 9-10 листопада 2015 р. у Музеї історичних коштовностей України відбулася чергова наукова конференція Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття.

Учасники конференції

9-10 листопада 2015 р. у Музеї історичних коштовностей України відбулися чергові “Музейні читання”. На конференції “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки” було представлено 32 доповіді 37-ми авторів з Києва, Львова, Чернігова, Черкас, Чигирина, Харкова, а також з Москви (РФ). Це люди з великим науковим досвідом, доктори та кандидати наук, але є й молоді дослідники. Щодо останніх, то організатори “Музейних читань” не знижують вимог для цієї категорії авторів, і тому конференція Музею історичних коштовностей України стає для них хорошою школою наукової роботи. Нинішня конференція є ювілейною: як Міжнародна вона є 10-ю, а взагалі вже 22 рази фахівці – музейники, мистецтвознавці, археологи, історики – обговорювали різноманітні проблеми збереження культурної спадщини, вивчення музейних колекцій та окремих пам’яток ювелірного мистецтва, особливості творчості митців-ювелірів на різних хронологічних етапах історії України. Всі ці теми надзвичайно багатогранні, тому що включають і вивчення технології виробництва ювелірних витворів (від давнини до сьогодення), і аналіз стилістичних особливостей у їх створенні, дослідження семантики прикрас та їх змістовного наповнення. Розкриємо програму конференції: фахівці представили доповіді про творчий доробок майстрів доби раннього заліза, часів середньовіччя (ІV–ХІV ст.), пам’ятки ювелірного мистецтва ХV–ХХ ст., а також художні традиції сьогодення.

Учасники конференції у доповідях не раз підкреслювали роль Музею історичних коштовностей України як центру зі зберігання та вивчення історичних і художніх раритетів із дорогоцінних металів та коштовного каміння. Усі доповіді є значним вкладом у вивчення історії ювелірного мистецтва. Але не менш важливою є інший бік діяльності музею. Про це була доповідь І.В. Удовиченко “Освітня функція музеїв і її реалізація в Музеї історичних коштовностей України”.


Наукова конференція у Музеї

10–11 листопада 2014 р. у Музеї історичних коштовностей України відбулися чергова наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“. 


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Конференція ”Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки”

Учасники конференції

Вже кілька років доповіді на конференції підпорядковані зазначеній тематиці. Це дає можливість авторам охопити численні проблеми, щоб змалювати розмаїту картину під назвою ”Історія ювелірного мистецтва”. Автори висвітлюють різні аспекти художньої обробки металу та коштовного каміння: сировинна база, технологія виробництва, мистецькі школи, образотворчі традиції, взаємозв’язки – загалом широке коло тем, специфічних на кожному відтинку розвитку суспільства. Автори представили також доповіді, присвячені вивченню музейних колекцій та окремих творів ювелірного мистецтва – давніх та сучасних.

На першому ж засіданні учасники конференції вшанували пам’ять директора Національного музею історії України – Івана Омеляновича Дудника, якому виповнилось би 100 років. Багато сил він віддав створенню ”Золотої кладової”, тобто Музею історичних коштовностей України.

Ще одна доповідь була присвячена Євгенію Васильовичу Черненку – видатному скіфологу, який залишив по собі яскравий слід у сфері дослідження та збереження культурної спадщини.

Слід згадати ще про одну сторінку в наших засіданнях – поздоровлення з ювілеєм Бердянського краєзнавчого музею. Вітання розчулено приймала наша колега – директор Бердянського музею, заслужений діяч культури Л.Ф. Ноздріна. Квіти, подарунки… Радісна подія наповнила наші серця теплотою.


Персональна виставка Балибердіна Володимира Івановича “Обереги душі“

З 23 липня до 1 вересня 2014 р. у дев’ятому залі Музею історичних коштовностей України відкрилась персональна виставка київського художника-ювеліра Балибердіна Володимира Івановича – “Обереги душі“


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Персональна виставка Балибердіна Володимира Івановича “Обереги душі”

Відкриття виставки

З 23 липня до 1 вересня 2014 р. у двох вітринах 9-го залу Музею були представлені витвори, виготовлені майстром у 70-80-х рр. ХХ ст. (деякі з них зберігаються в колекції МІКУ), а також предмети, створені останнім часом. Це різноманітні прикраси: кулони, сережки, підвіски, персні, медальйони, гребінці, броші. Привертають увагу гарнітури – оздоби різного призначення, але об’єднані стильовим спрямуванням.

Вироби демонструють не тільки віртуозне володіння майстром різними технічними прийомами художньої обробки металу, кістки, перламутру, коштовного каміння, але й його філософсько-поетичне сприймання навколишнього світу. “Який прекрасний цей світ” – ось основна тема творчості художника. В ній проявилася його любов до мотивів та образів давнього українського мистецтва (квіти, казкові птахи, “дерево життя”), що стали джерелом натхнення для створення вишуканих прикрас з поетичними назвами: “Квіти України”, “Листопад”, “Букет”, “Море”, “Мелодії всесвіту”, “Нічний метелик”. Автор вкотре доводить, що справжнє мистецтво розвивається, спираючись на міцний фундамент традицій, не має меж ні в часі, ні в просторі.


Виставка “Нові надходження до Музею історичних коштовностей України”

21-22 листопада 2016 р. у Національному музеї історії України відбулася чергова наукова конференція
“Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття”.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Виставка “Нові надходження до Музею історичних коштовностей України”

Відкриття та експозиція виставки

З 19 травня до 16 липня 2014 р. у дев’ятому залі Музею історичних коштовностей України проходила виставка “Нові надходження до Музею історичних коштовностей України”.

На виставці у двох вітринах 9-го залу було виставлено культурні цінності, які свого часу були передані до музею за рішенням Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі, вилучених або конфіскованих культурних цінностей, обернених, відповідно до закону, в дохід держави. Їх було вилучено митними та правоохоронними органами України протягом останнього десятиліття та відібрано згідно з перспективним планом комплектування фондів. Незначну частину предметів придбано через фондово-закупівельну комісію Національного музею історії України або подаровано музею. 69 експонатів охоплюють період з першої чверті ХІХ до початку ХХ ст. і за типологією поділяються на предмети сервірування столу, настільні прикраси та аксесуари; предмети особистого вжитку представлені приладдям для куріння, шитва, а також кишеньковими годинниками. За художніми особливостями вони представляють різноманітні стилі і мистецькі напрямки: готика, класицизм, необароко, ар-нуво та інші.

Нові поповнення значно розширили географію європейських центрів виробництва художнього срібла в колекції музею. Серед предметів сервіровки столу можна побачити зразки класичного англійського срібла з таких всесвітньо відомих центрів як Бірмінгем і Честер з відповідними клеймами кінця ХІХ – середини ХХ ст.

Особливо слід відмітити появу в колекції музею зразків виробів з Бельгії, Нідерландів, а також із Данії та Норвегії. Деякі зі скандинавських дизайнерів мали досвід роботи ще до другої світової війни, а на початок 50-х років ХХ ст., завдяки якості своєї продукції, ввійшли до числа основних законодавців моди. Привертають увагу збірки наперстків – мініатюрних витворів ювелірного мистецтва з різних країн, а також кишенькових годинників виробництва Швейцарії, Франції та Росії середини ХІХ – першої чверті ХХ ст.


Виставка “Скарби України“

З 18 грудня 2013 р. до 23 лютого 2014 р. у Мінську (Республіка Білорусь) проходила виставка “Скарби України“.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Виставка «Скарби України» у Мінську (Республіка Білорусь)

Згідно з контрактом між Національним музеєм історії України і Національним історичним музеєм Республіки Білорусь з 18 грудня 2013 р. до 23 лютого 2014 р. у Мінську проходила виставка «Скарби України». На ній було представлено фарфорові речі XIX ст. німецького, французького, російського та українського виробництва з колекції Національного музею історії України, а також роботи українських, російських, кримсько-татарських і західноєвропейських ювелірів XVI–XIX ст. і предмети єврейського церемоніального срібла XIX – початку XX ст. з колекцій Музею історичних коштовностей України.


50-річчя Музею історичних коштовностей України

1522 листопада 2013 р. у Музеї історичних коштовностей України, Національному музеї українського народного декоративного мистецтва і Національному музеї історії України було проведено заходи з нагоди святкування 50-річчя Музею історичних коштовностей України.

До програми святкування увійшли:

Виставка творів каменерізного і ювелірного мистецтва художника О.В. Мірошнікова

Виставка творів каменерізного і ювелірного мистецтва художника О.В. Мірошнікова


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Виставка робіт заслуженого ювеліра України, повного кавалера орденів Меморіального фонду Карла Фаберже Олександра Васильовича Мірошнікова

З 15 листопада до 9 грудня 2013 р. в приміщеннях Національного музею українського народного декоративного мистецтва проходила персональна виставка робіт заслуженого ювеліра України, повного кавалера орденів Меморіального фонду Карла Фаберже Олександра Васильовича Мірошнікова.

Ця виставка під назвою Самородок”. Каменерізне та ювелірне мистецтво” – спільний проект Музею історичних коштовностей України та Національного музею українського народного декоративного мистецтва. Кияни та гості міста вперше познайомились з творами О.В. Мірошнікова на його персональній виставці, яка відбулася у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у 2004 р. Відтоді митця називають “Галицький Фаберже”. Це порівняння є надзвичайно високою оцінкою творчості О.Мірошникова, але “…його мистецькі роботи із дорогоцінного каміння та металу настільки оригінальні, що колись будуть говорити – це стиль Міро” – так письменник Юрій Николишин відзначив своєрідність художніх надбань Олександра Васильовича.

Вражає розмаїття тем, які відображає О. Мірошніков: “…події із життя, природа. Від кам’яної доби, трипільської культури, скіфів та інших культур, до космосу”. Автора надихає навколишній світ: стрімкі гори і зелені ліси, тріпотливі ніжні квіти і барвисті метелики. Справжній художник, Олександр Васильович різними засобами відтворює характери персонажів, передає свою любов до них. Інколи у сюжетах відчувається легкий гумор. Привертають увагу твори, у яких автор ставить собі за мету осягти творчість поколінь митців – від давнини до сьогодення. Йдеться, насамперед, про образи багатофігурної композиції “Народження таланту”, на створення якої О. Мірошнікова надихнула знаменита скіфська пектораль – нагрудна прикраса з поховання скіфського царя, яка зберігається у Музеї історичних коштовностей України. Саме про цю “знахідку століття” відомий археолог Б.М. Мозолевський сказав, як про твір “величного симфонічного звучання і глибинного філософського змісту”.

Образи скіфського мистецтва стали темою ще одного твору – браслету, який художник подарував Музею на честь його 50-річчя. У промові він підкреслив, що твори, які зберігає наш музей, є джерелом натхнення не тільки для нього, але й для багатьох художників.

Чудовий подарунок Музей отримав від мецената з Дніпропетровська Дмитра Піркла, який створює медалі на честь українських діячів та до важливих історичних подій. Це – срібна ювілейна медаль на честь 140-річчя з дня народження гетьмана Павла Скоропадського.

На відкритті виставки виступали і офіційні особи, які представляли Міністерство культури, Національну спілку художників України тощо. Велику цікавість викликав виступ відомого російського дослідника, геральдмейстра “Меморіального фонду Карла Фаберже” Валентина Васильович Скурлова (С.-Петербург).

Для відзнаки кращих сучасних ювелірів Меморіальний фонд затвердив нагороди: ордени К. Фаберже трьох ступенів, М.Є. Перхина та О.К. Денисова-Уральського. Мірошніков є повним кавалером ордена К. Фаберже. А за значний внесок у розвиток культури, зокрема популяризацію ювелірного мистецтва, Музей історичних коштовностей України був нагороджений почесним Орденом Франца Бірбаума.


Наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки“

Наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки“


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Міжнародна наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки“, 2013 р.

Жартівливі привітання з нагоди ювілею музею

18-20 листопада 2013 року в рамках щорічних “Музейних читань“ відбулася міжнародна наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки“.

Музей історичних коштовностей України започаткував конференції ще у 1993 р. На них наукова спільнота обговорює результати вивчення різних аспектів художньої обробки металу і коштовного каміння, музейних колекцій і окремих творів ювелірного мистецтва, сучасних тенденцій його розвитку, а також інші проблеми відповідно до зазначеної теми. У ювілейний для нашого музею рік ми, насамперед, згадали сторінки історії Золотої скарбниці. Схвильовано про це говорили генеральний директор Національного музею України С.М. Чайковський та завідувач філії Л.В. Строкова. За сухими фактами – документами про створення музею, його становлення як центру зберігання та дослідження історичних і художніх раритетів із дорогоцінних металів і каміння – бачимо життя багатьох людей, які віддавали свої знання та творче натхнення, щоб народився Музей. Він тепер відомий у багатьох країнах – майже кожного року відбуваються міжнародні виставки, що репрезентують наші колекції. Виставки, як мости, покликані поєднувати різні народи. Демонструючи надбання людства, вони допомагають зазирнути в минуле, закликають до дбайливого збереження пам’яток культури. На це ж спрямована загалом уся діяльність музею: конференції, видання їх матеріалів, а також підготовка каталогів, буклетів, екскурсій, масових заходів.

Але повернемося до нашої ювілейної конференції. На ній виступили науковці різного фаху – історики, археологи, мистецтвознавці, а також художники-ювеліри. Це працівники музеїв, заповідників, університетів, науково-дослідних інститутів тощо – 50 доповідачів із різних міст України (Києва, Бахчисарая, Дніпропетровська, Донецька, Кіровограда, Львова, Мелітополя, Чигирина, Черкас, Чернігова), Росії (Санкт-Петербурга, Володимира-Суздальського, Калуги, Ростова). У доповідях висвітлено питання “З історії культурної спадщини і створення музейних колекцій“; “Художні традиції доби раннього заліза“; “Пам’ятки ювелірного мистецтва доби середньовіччя“; “Пам’ятки ювелірного мистецтва ХVІ – початку ХХІ ст.“; “Нумізматика – наука і мистецтво“. Всі ці теми надзвичайно багатогранні. Вони включають дослідження технології виробництва декоративних витворів, методики аналізу складу металів, які використовували ювеліри у давнину. Стилістичні особливості прикрас та їх семантика, інтерпретація символічного наповнення образів та орнаментів, які є оздобами різноманітних предметів, “прочитання“ змісту сюжетів на експонатах, введення у науковий обіг нових пам’яток – ось далеко неповний перелік проблем, які розглянули фахівці. Доповіді є значним вкладом у вивчення історії ювелірного мистецтва.

Цікавими були дискусії, що виникали під час засідань, а також спілкування спеціалістів під час перерв. Адже недаремно колись відомий вчений Б.О. Рибаков сказав: “Науку роблять у кулуарах“. Сподіваємось, що праця наша була дуже плідною, і результати будуть опубліковані у черговому збірнику. До речі, на конференції відбулася презентація збірника матеріалів конференції 2012 р., а також – путівника “Музей історичних коштовностей України“. Обидва видання одержали життя завдяки Олексію Євгеновичу Шереметьєву – відомому колекціонеру і меценату. Добре відома його підтримка історичної науки та музеїв, адже завдяки О.Є. Шереметьєву підготовлено цікаві виставкові проекти, надруковано наукові праці тощо. Ми вдячні Олексію Євгенійовичу за прихильність до нашої Золотої скарбниці. З нею тісно пов’язані батьки О.Є. Шереметьєва – художники Т.І. та Є.О. Шереметьєви, які створювали першу експозицію. Мабуть, від них меценат успадкував глибоку повагу до музею як до безцінного джерела духовності українського народу.


Урочисті збори з нагоди ювілею Музею історичних коштовностей України

Урочисті збори з нагоди ювілею Музею історичних коштовностей України


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Привітання гостей та нагородження ювілярів

22 листопада 2013 р. у приміщенні Національного музею історії України відбулися урочисті збори з нагоди 50-річчя Музею історичних коштовностей України.

Кожен захід зібрав численних наших шанувальників. Було багато поздоровлень, теплих слів про колектив музею, квітів, подарунків.

Золотій скарбниці України – 50 років! Це радісне свято для усіх: для нас – ветеранів праці, і для молоді, яка тільки починає своє трудове життя, насамперед, тому, що всі ми любимо наш Музей історичних коштовностей України. До нього у кожного співробітника особистісне ставлення, наче до живої істоти: з музеєм ми радіємо і сумуємо, для нього не шкодуємо сил та енергії, йому присвячуємо наше натхнення. Твори ювелірного мистецтва, зібрані у музеї, є втіленням естетичних ідеалів різних епох, але всі предмети випромінюють Красу, у променях якої ми живемо.

На урочистих зборах звучали вітання від Міністерства культури України, Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей, Інституту археології НАНУ, Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Центру пам’яткознавства НАН України, Національної історичної бібліотеки, а також різних українських та зарубіжних музеїв.

Високо оцінив роботу Музею історичних коштовностей України Міністр культури Леонід Дмитрович Новохатько. Він наголосив, що створення музею – результат діяльності багатьох спеціалістів, які зібрали, ретельно зберігають та вивчають ювелірні витвори і давнини, і сьогодення. Л.Д. Новохатько подякував музейним працівникам за самовіддану працю, спрямовану на збереження мистецьких скарбів, високий професіоналізм, натхнення та відданість справі популяризації культурної спадщини.

Від імені дирекції Національного музею історії України відбулося нагородження співробітників Золотої скарбниці Почесними грамотами “За багаторічну самовіддану працю“.

Дуже щирими були вітання від музеїв Києва та України. Нас поздоровили Національний Музей українського народного декоративного мистецтва, Музей книгодрукування України; Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Національний заповідник «Софія Київська», Національний музей мистецтв ім. Варвари та Богдана Ханенків, Національний музей російського мистецтва, Національний науково — дослідний реставраційний центр України, Національний художній музей України, Національний літературний музей України, Вінницький обласний краєзнавчий музей, Донецький художній музей, Чернігівський історичний музей ім. В.В. Тарновського та інші. Всі, хто прийшов до нас, знайшли красиві добрі слова, бажаючи музею процвітання, натхненної праці його співробітникам. Квіти, подарунки…Все це залишиться у нашій пам’яті та серцях. А особливо тепла хвиля почуттів огорнула всіх присутніх при зустрічі зі співробітниками Музею історичних коштовностей минулих років. Велике коло друзів! Яка радість від спілкування! Спогади про життя музею в різні роки «стимулювали» фотовиставка «Миттєвості історії Музею історичних коштовностей» та слайдшоу «Музею історичних коштовностей України – 50». Ось 70 – ті роки ХХ ст. – “Коли були ми молодими…“ – перші завідувачі музею, молоді завзяті співробітники, але “Роки летять“, міняємось ми, збагачується життя музею: ми проводимо конференції, екскурсії з циклу “Ніч в музеї“ – “Скіфія золота“, “Священні скарби“. А як збагатили наш світогляд мандри рідною країною, а також зарубіжні. Останні пов’язані з виставковою діяльністю. Її географія – країни Європи, Азії, Америки. Завдяки реставраторам, які відроджують пам’ятки ювелірного мистецтва, ми можемо гідно його представити у всьому світі.

У бутті музею були різні події. Ось, наприклад, наші “Великі перегони“ – капітальний ремонт Ковніровського корпусу – основна будівля, у якій розміщено експозицію та фонди музею. На слайдах зафіксовані різні моменти нашої роботи, адже музейники уміють все! Нова концепція вимагала особливих естетичних підходів до оформлення залів та вітрин. Суперечки, “мозкові штурми“, варіанти та версії побудови експозиції… Але треба ж було і мити вітрини, і чистити підлогу, і … Та хіба мало справ, коли йде ремонт! Тут ми показали себе як добре організована команда однодумців.

Музей живе цікавим і насиченим життям. Широко відомими є наші “театралізовані нічні“ екскурсії. А крім того, ми уміємо веселитись. І на стендах фотовиставки, і на слайдах можна побачити, як захоплено ми поздоровляємо наших іменинників, сміємось і жартуємо на інших святах. У таких випадках ми – дружна сім’я.

Розчулила присутніх і поема, присвячена Музею історичних коштовностей України, написана співробітницею, яка була у витоків створення Золотої кладової, – Лідія Павлівна Олефіренко. Вона прочитала свій твір піднесено і щемливо – так, що у нас виступили сльози на очах.

Багато можна написати про наш ювілей. Ще раз подякуємо О.Є. Шереметьєву, який сприяв тому, що урочистості були не черговим “офіційним заходом“, а одержали забарвлення душевної зустрічі друзів.

Отже, VIVAT, MUSEUM!


Наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“

12-14 листопада 2012 року у Музеї історичних коштовностей України відбулися чергова наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Наукова конференція у Музеї

Учасники конференції

12-14 листопада 2012 р. у Музеї історичних коштовностей України відбулися чергові “Музейні читання“.

На конференції «Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки» виступили 40 науковців, які представили 34 доповіді. Усі учасників – працівники музеїв, університетів, науково-дослідних інститутів тощо – взяли участь у обговоренні широкого кола питань, пов’язаних з пам’ятками ювелірного мистецтва: вивчення історії художньої обробки металу, музейних колекцій та окремих творів ювелірного мистецтва, сучасні тенденції його розвитку.

Традиційно, конференцію розпочинають доповіді, присвячені видатним науковцям, діяльність яких є значним внеском у розвиток української культури. На цей раз ми вшанували пам’ять Д.М. Щербаківського, 135-річчя з дня народження якого припало на грудень 2012 р. Автор Г.О. Станиціна висвітлила одну із сторінок біографії вченого: листування з його учнем. І хоча цей спадок невеликий, через нього (у листах і коротких записках) вимальовуються яскраві образи людей (Д.М. Щербаківського та його учня П.П. Курінного), які дбали, насамперед, про збереження духовних цінностей нашого народу.

Фахівці представили доповіді про творчий доробок майстрів доби раннього заліза, часів середньовіччя (ІV–ХІV ст.), пам’ятки ювелірного мистецтва ХV–ХХ ст., а також художні традиції сьогодення. Всі ці теми надзвичайно багатогранні, тому кожен раз учасники конференції дізнаються про щось нове у царині технології виробництва ювелірних витворів (від давнини до сьогодення), стилістичних особливостей у їх створенні, семантики прикрас та змістовного наповнення декору. Усі доповіді є значним вкладом у вивчення історії ювелірного мистецтва.

Учасники конференції у доповідях не раз підкреслювали роль Музею історичних коштовностей України як центру зі зберігання та вивчення історичних і художніх раритетів із дорогоцінних металів та коштовного каміння.


Наукова конференція у Музеї

14-16 листопада 2011 р. у рамках щорічних “Музейних читань“ відбулася чергова, 19-та, наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“

Учасники конференції

14-16 листопада 2011 р. у рамках щорічних “Музейних читань“ відбулася чергова, 19-та, наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“.

У програму конференції було включено доповіді, в яких науковці з різних закладів – музеїв, заповідників, науково-дослідних інститутів – висвітлювали загальні питання з історії художньої обробки металу та коштовного каміння, проблеми вивчення музейних колекцій та окремих творів ювелірного мистецтва, сучасні тенденції його розвитку. Загалом виступили 45 фахівців з України, Росії, Білорусії і Молдови.

Конференція розпочалася з доповідей, присвячених 40-річчю унікальної знахідки – золотої пекторалі зі скіфського кургану Товста Могила на Дніпропетровщині. Пролунали спогади про визначну особистість – археолога і поета Б.М. Мозолевського, який керував розкопками Товстої Могили.

Дарчий лист на отримання від Меморіального фонду
Карла Фаберже Ордену Михайла Перхіна
Орден Михайла Перхіна

Велику цікавість учасників конференції викликала заключна частина заходу, коли з повідомленням «Сучасні українські ювеліри – кавалери Меморіального фонду Карла Фаберже» виступив відомий російський дослідник Валентин Васильович Скурлов. Він є вченим секретарем названої фундації, створеної в Москві у 1996 р.

Для відзнаки кращих сучасних ювелірів Меморіальний фонд затвердив нагороди: ордени Фаберже трьох ступенів, М.Є. Перхина та О.К. Денисова-Уральського. Останні два прізвища не такі відомі широкому загалу, як Карл Фаберже, але свого часу вони посідали значне місце серед ювелірів. Так, Михайло Євлампійович Перхин – селянин, який став головним майстром фірми Фаберже і працював до 1903 р. Він є автором 28 з 50 імперських пасхальних яєць.

Під час проведення конференції в Музеї були нагороджені українські ювеліри: О.В. Мірошніков – Орденом А.К. Денисова-Уральского та В.Г. Чубюк – малим знаком цього ордену.


Третій Всеукраїнський музейний фестиваль у Дніпропетровську

З 14 до 19 вересня 2011 р. у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д.І. Яворницького відбувся 3-й Всеукраїнський музейний фестиваль “Музеї України у всесвітньому культурному просторі“.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

3-й Всеукраїнський музейний фестиваль „Музеї України у всесвітньому культурному просторі”.

Нагорода Музею у конкурсі музейного промоушену

З 14 до 19 вересня 2011 р. у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д.І. Яворницького відбувся 3-й Всеукраїнський музейний фестиваль „Музеї України у всесвітньому культурному просторі”.

В ньому взяли участь 106 музейних закладів, які надали свої матеріали до трьох конкурсів:

  • міні-експозицій (тема – „Раритети в експозиційному музейному просторі”);
  • музейних видань (каталоги, презентаційні альбоми, оригінальні видання й видавничі проекти);
  • музейного промоушену (впровадження музейних програм, акцій, заходів).

Музей історичних коштовностей України, був номінантом конкурсу промоушену, на який представив електронний каталог „Скіфські кургани Дніпропетровщини (за матеріалами МІКУ)”.

Високий рівень виконаної роботи журі фестивалю відзначило Дипломом переможця та спеціальною нагородою – кам’яною статуеткою “Половецька баба”, виконаною у майстерні кераміки Сергія Горбаня (м. Дніпропетровськ).


Наукова конференція у Музеї

15-17 листопада 2010 р. у Музеї історичних коштовностей України відбулися чергова наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“

15-17 листопада 2010 р. в рамках “Музейних читань“ відбулася чергова конференція Музею історичних коштовностей України “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки“. До організації роботи долучились Центр пам’яткознавства НАН України та Українського товариства охорони пам’яток історії та культури.

В.А. Іллінська (фото кінця 1940-х років, архів Н.О. Гаврилюк).

В роботі конференції взяли участь науковці з різних закладів України, Росії, Польщі: співробітники музеїв, історико-культурних заповідників, університетів, науково-дослідних інститутів.

На першому засіданні присутні віддали данину пошани видатному скіфологу Варварі Андріївні Іллінській. Вона народилася 90 років тому, але її вже давно нема з нами – померла у 1979 р. Завідувач відділу археології раннього залізного віку Інституту археології НАН України С.А.Скорий зробив цікаву доповідь про життєвий та творчий шлях В.А.Іллінської, наголосивши, що наснагу дослідниці давала любов до своєї справи. У доробку Варвари Андріївни багато праць – книги, статті, які є актуальними і необхідними для досліджень різних аспектів у галузі скіфології.

Впродовж трьох днів учасники конференції обговорювали широке коло питань, пов’язаних зі збереженням культурної спадщини, історією художньої обробки металу та коштовного каміння, вивченням музейних колекцій та окремих творів ювелірного мистецтва, сучасними тенденціями його розвитку, а також інші проблеми відповідно до теми конференції. Виступи доповідачів були об’єднані у кількох розділах, які відповідають історичній періодизації. Організатори конференції свідомо (з самого початку проведення “Музейних читань“) відмовились від секційних засідань, тому що фахівцям із різних галузей цікавими є доповіді про технологічні досягнення, творчі надбання ювелірів від давнини до сьогодення, а також мистецтвознавчі студії, в яких автори розглядають семантику образів і орнаментів.

Доповіді учасників конференції є значним вкладом у розвиток науки.

В.А. Іллінська з чоловіком О.І. Тереножкіним та сином Андрієм
(Київ, листопад 1952 р., архів А.О. Іллінського)
В.А. Іллінська, О.І. Тереножкін, В.І. Бідзіля і Б.І. Мозолевський
під час розкопок скіфського кургану Гайманова Могила
(фото 1960-х рр., архів Інституту археології НАН України)

Наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“

9–11 листопада 2009 р. у Музеї історичних коштовностей України відбулися чергова наукова конференція “Ювелірне мистецтво – погляд крізь століття“.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Наукова конференція у Музеї

Учасники конференції

9–11 листопада 2009 р. у Музеї історичних коштовностей України відбулися щорічні “Музейні читання“. Ця міжнародна наукова конференція уже кілька років відзначається певною спрямованістю: науковці різного фаху – археологи, історики, мистецтвознавці та музеєзнавці представили 36 доповідей за темою “Ювелірне мистецтво – погляд крізь віки“. Впродовж трьох днів учасники поважного зібрання – спеціалісти з різних музеїв та заповідників, науково-дослідних інститутів та центрів культури з України, Росії (загалом, 40 авторів) обговорили низку проблем з історії ювелірного мистецтва: стилістичні та технологічні особливості пам’яток художньої обробки металу доби раннього заліза, середньовіччя та нового часу, вивчення музейних колекцій творів ювелірного мистецтва, сучасні тенденції його розвитку.

Велику цікавість викликали доповіді, в яких розглянуто завжди актуальні теми. Автори аналізують міжнародні документи щодо охорони пам’яток археології, висвітлюють окремі аспекти діяльності різних органів зі збереження культурних цінностей.

“Музейні читання“ – щорічна конференція. До участі в ній впродовж досить довгого часу існування долучились численні науковці з різних закладів, що вивчають і зберігають пам’ятки культури, художники–ювеліри, а також студенти з університетів України. Організатори конференції не знижують вимог для цієї категорії авторів (тобто, для студентів) і тому, конференція Музею історичних коштовностей України стає для них хорошою школою наукової роботи.


Виставка “Україна — Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)”

З 1 жовтня 2008 р. до 31 березня 2009 р. в приміщеннях Національного музею історії України (на третьому поверсі) проходила міжнародна виставка “Україна – Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)”.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Виставка “Україна — Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)”

Згідно з Указом Президента України № 955 від 9 жовтня 2007 р. „Про відзначення 300-річчя подій, пов’язаних з воєнно-політичним  виступом гетьмана України Івана Мазепи та укладенням україно-шведського союзу”, Указом Президента України від 02.04.2008 р. № 295 “Питання проведення виставки “Україна — Швеція: на перехрестях історії (XVII–XVIII ст.)” у Національному музеї історії України організована зазначена виставка.

В її створенні прийняли участь музеї, архіви, бібліотеки України та Швеції. На ній представлено близько сотні оригінальних експонатів.

Зі шведської сторони у проекті беруть участь такі провідні заклади як Військовий музей, Національний архів Швеції, Королівська бібліотека Швеції, Військовий архів, Публічна бібліотека м. Лінчопінг, Національний художній музей.

Для цієї виставки шведські інституції передали на тимчасове експонування 48 унікальних експонатів. Серед них  такі національні реліквії як козацький прапор часів Національно-визвольної війни XVII ст., прапор з гербом гетьмана Івана Мазепи, оригінали листів гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Виговського, Івана Мазепи, Пилипа Орлика та кошових отаманів до шведських королів, гетьманська булава Пилипа Орлика та прижиттєвий рукописний примірник його Конституції, оригінал угоди 1657 р. та ін.

Більшість цих раритетів була невідома в Україні. В нашій державі аналогічних пам’яток не збереглося, вони вперше за 300 років прибули на Батьківщину і представлені на огляд широкої громадськості України.

В цьому проекті також беруть участь музеї, архіви та бібліотеки України: Дніпропетровський історичний музей ім. Д.І.Яворницького, Львівський історичний музей, Бахчисарайський історико-культурний заповідник, Національний музей ім. А.Шептицького у Львові, Національний історико-культурний заповідник “Гетьманська столиця”, Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М.М. Коцюбинського, Музей історії м. Києва, Національна бібліотека ім. В. Вернадського.

На виставці представлений унікальний гетьманський прапор Івана Мазепи, який був виготовлений у Палаті зброї Московського Кремля у 1686-1688 рр. і нині зберігається у Харківському історичному музеї.

Спочатку він призначався для українського гетьмана Івана Самойловича, однак після його усунення від влади, прапор було передано гетьманові Івану Мазепі. З 1709 р. він знаходився у гетьмана Івана Скоропадського.

Надзвичайну цінність цієї пам’ятки підсилює той факт, що це одне з трьох збережених гетьманських знамен (друге зберігається в Москві, а третє – у Стокгольмі).

Для зазначеної виставки цей прапор було відреставровано у Національному музеї у Кракові (Польща). Його реставрація здійснювалася з ініціативи Фонду інтелектуальної співпраці “Україна ХХІ століття” (Голова Ради Фонду, народний депутат України Богдан Губський). На кошти Фонду у Польщі виготовлено дві вітрини: одна з них передана в дар Національному музею історії України, друга – Харківському історичному музею.

Низку документальних матеріалів представляють архіви України: Центральний державний історичний архів України (м. Київ) та Центральний державний історичний архів (м. Львів).

Здійснення такого масштабного музейного проекту – новий етап у розвитку національної музейної справи.

Виставка була відкрита 1 жовтня 2008 р. Відкриття приурочили до підписання у Корсуні першої союзницької українсько-шведської угоди.

У відкритті виставки взяли участь Король Швеції Карл XVI Густав і Королева Сильвія та Президент України Віктор Андрійович Ющенко разом з дружиною Катериною Ющенко, представники депутатського та дипломатичного корпусу, посол Королівства Швеції в Україні та інші високопосадові особи.


Персональні виставки київських художників – В.І. Балибердіна та Г.В. Дюговської

З 28 жовтня до 25 грудня 2008 р. у двох виставкових залах Музею історичних коштовностей України проходила персональна виставка київських художників – Балибердіна Володимира Івановича та Дюговської Галини Володимирівни.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Персональні виставки київських художників – В.І. Балибердіна та Г.В. Дюговської

Відкриття та експозиція виставки

З 28 жовтня до 25 грудня 2008 р. у двох виставкових залах Музею історичних коштовностей України проходила персональна виставка київських художників – Балибердіна Володимира Івановича та Дюговської Галини Володимирівни.

Балибердін Володимир Іванович – член Національної спілки художників України та Спілки дизайнерів України, надав на виставку більш ніж 100 своїх творів. В галузі декоративно-прикладного мистецтва працює близько 35 років.

У ретроспективному показі представлено колекцію ювелірних виробів художника. Довершеністю форм, чарівністю й вишуканістю оздоблення привертають увагу жіночі прикраси: підвіски, браслети, броші, сережки. Оригінальністю творчого задуму відрізняються предмети інтер’єрного призначення. Віртуозно оперуючи такими матеріалами як метал, кістка, перламутр, коштовне каміння, майстерно використовуючи різноманітні технологічні прийоми їх художньої обробки, автор перетворює свої роботи на справжні витвори ювелірного мистецтва.

Володимир Балибердін є учасником численних виставок, пленерів, мистецьких акцій як в Україні, так і за кордоном.

Його твори зберігаються в Музеї історичних коштовностей України, Севастопольському художньому музеї, в музеї м. Руднік (Польща) та у приватних колекціях.

Музей історичних коштовностей України виставив до експозиції 10 робіт Володимира, виготовлених ним у середині 80-х років XX ст.

Дюговська Галина Володимирівна – член Національної спілки художників України та Спілки дизайнерів України. Надала на виставку 9 своїх робіт з художнього текстилю. Народилась у 1962 р. в Києві, де живе й працює і сьогодні. Вже понад 20 років активно та успішно створює оригінальні художні образи, використовуючи багаті можливості такого матеріалу як текстиль. За плечима художниці понад 30 виставок, серед яких, зокрема, І та ІІ Всеукраїнські триєнале з художнього текстилю. Брала участь у міжнародних пленерах і мистецьких акціях. На І-му Всеукраїнському триєнале отримала диплом  в номінації „Кращий твір об’ємного текстилю”.

Ії художня мова проста та лаконічна – птахи, риби, квіти, жіночі постаті. Автор часто звертається до народної символіки – кола, ромба, хреста. Колір – або яскраво червоний, або натуральний льон. Об’єм створюється за допомогою металу чи дерева.  Все просто та зрозуміло. Образам притаманна цілісність та гармонічність, вони вражають легкістю і вишуканістю.

Твори Галини Дюговської зберігаються у Севастопольському художньому музеї, в музеї м. Руднік (Польща), Музеї бурштину в м. Києві, а також у приватних колекціях.


Персональна виставка донецького ювеліра Кочубєєва Ю.А.

З 4 до 23 жовтня 2008 р. в Музеї історичних коштовностей України проходила виставка “Магія краси”, де було представлено 63 роботи донецького ювеліра Кочубєєва Юрія Анатолійовича.


ДЕТАЛЬНІШЕ ⇩

Розгорнути

Персональна виставка Кочубєєва Ю.А. (м. Донецьк)

Експозиція та експонати виставки

З 4 до 23 жовтня 2008 р. в Музеї історичних коштовностей України проходила виставка “Магія краси”, де було представлено 63 роботи донецького ювеліра Кочубєєва Юрія Анатолійовича.

Кочубєєв Юрій Анатолійович почав працювати як ювелір у 1989 р. на Донецькому заводі “Ремпобуттехніка”. Практично з самого початку він зарекомендував себе як творча особа. Вже у 1990 р. він зробив свою першу авторську роботу – сережки “Театральні”. Вперше Юрій Анатолійович заявив про себе як художник-ювелір на Шостій спеціалізованій виставці ювелірних прикрас “Ювелірекспо Україна-2003” у Києві і отримав диплом “За краще представлення ювелірних прикрас”. На цій виставці було представлено більш ніж тридцять його ексклюзивних робіт.

З цього часу його роботи часто експонуються та звертають увагу на всіляких виставках. Так, на Першій спеціалізованій виставці “Ювелірекспо-2004” у Донецьку, Юрій Кочубєєв завоював перше місце у номінації “Краща ювелірна прикраса року” з гарнітуром “Весна”. З 2004 р. Юрій Анатолійович є членом Союзу дизайнерів України.

На фестивалі дизайну “Ювелірартпром-2005” у Харкові він отримав диплом “За участь”, а дві його роботи – “Глибина фантазії” та “Весна” були включені до національного буклету “Дні Європейської культурної спадщини”.

На Другій спеціалізованій виставці “Ювелірний салон-2005” у Одесі за кольє “Глибина фантазії” отримав “Диплом глядацьких симпатій”.

У 2007 р. на виставці, присвяченій 75-річчю утворення Донецької області, Юрій Кочубєєв належно представив ювелірів регіону перед керівництвом держави.

Особливо яскравою подією, що запам’яталася, стала персональна виставка Юрія Анатолійовича у Донецькому художньому обласному музеї у 2008 р. Там було представлено більш ніж тридцять акварельних, графічних і фоторобіт майстра, а також більш ніж вісімдесят ексклюзивних ювелірних виробів і навіть скульптура. На прес-конференції перед відкриттям виставки було проведено презентацію книги Юрія “Проба” про творчість українських художників-ювелірів.

Юрій Кочубєєв – майстер вищої категорії, він підходить до своєї роботи творчо і дуже індивідуально. Його твори – це справжнє ювелірне мистецтво.