Третій Всеукраїнський музейний фестиваль у Дніпропетровську

З 14 до 19 вересня 2011 р. у Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д.І. Яворницького відбувся 3-й Всеукраїнський музейний фестиваль «Музеї України у всесвітньому культурному просторі».

В ньому взяли участь 106 музейних закладів, які надали свої матеріали до трьох конкурсів:

  • міні-експозицій (тема – «Раритети в експозиційному музейному просторі»);
  • музейних видань (каталоги, презентаційні альбоми, оригінальні видання й видавничі проекти);
  • музейного промоушену (впровадження музейних програм, акцій, заходів).

Музей історичних коштовностей – філіал Національного музею історії України, був номінантом конкурсу промоушену, на який представив електронний каталог «Скіфські кургани Дніпропетровщини (за матеріалами МІКУ)».

Високий рівень виконаної роботи журі фестивалю відзначило Дипломом переможця та спеціальною нагородою – кам’яною статуеткою «Половецька баба», виконаною у майстерні кераміки Сергія Горбаня (м. Дніпропетровськ).

У зводі описано 56 скіфських курганів, у яких досліджено 110 поховань кінця VI – початку III ст. до н.е. Кургани були розташовані в 6-ти районах Дніпропетровщини: у Апостолівському — 6 курганів (17 поховань), Криворізькому – 2 (2), Нікопольському – 34 (67), Новомосковському – 1 (2), Солонянському — 4 (4), Томаківському – 9 (18). Вперше в каталозі узагальнено відомості про отримані з цих курганів матеріали, включаючи детальну інформацію про кургани, в яких вони були виявлені. Цінність роботи підвищує введення в науковий обіг інформації про пам’ятки, що не були раніше опубликовані. Це кургани поблизу с. Рахманівка Криворізького району (розкопки Л.П. Крилової, 1964 р.), з оточення Чортомлика поблизу с. Чкалове Нікопольського району (розкопки В.Ю. Мурзіна, 1984–1985 р.) та поблизу сіл Верхнєтарасівка, Володимирівка, Виводове і Долинське Томаківського району (розкопки М.М. Чередниченко, 1975 р.).

Учасники фестивалю з нагородами за перемогу в конкурсах

Учасники фестивалю з нагородами за перемогу в конкурсах

Вікно бази даних з каталогом скіфських пам’яток Дніпропетровщини

Електронний каталог складається з кількох розділів. У перших наведено загальні відомості про Дніпропетровську область, про кургани, а також про їх структуру та методику розкопок у дореволюційний час, радянський і пострадянський періоди.

Третій розділ присвячений аналізу опису поховального обряду скіфських царів, даного давньогрецьким істориком Геродотом (V ст. до н.е.) і локалізації загадкової області Гери, де ховали можновладців у VI – V ст. до н.е.

У четвертому розділі можна ознайомитися з стислою історією дослідження скіфських курганів Дніпропетровщини.

До самого великого, п’ятого, розділу, входить звід пам’яток, побудований за ієрархічною схемою, що спирається на адміністративно-територіальний поділ України: область – район – населений пункт – місце розкопок. При цьому використані карти шести районів Дніпропетровської області – Апостолівського, Криворізького, Нікопольського, Новомосковського, Солонянського та Томаківського.

Ієрархію розділу продовжує опис конкретних пам’яток – відомості про місце розташування кургану, час вивчення та про його дослідників. Далі наведено дані про структуру курганного насипу, його конструктивні особливості, а також про кількість, конструкцію та датування розкопаних поховань і знайденого в них інвентарю (в особливості про предмети, що зберігаються в музейній колекції).

Для ілюстрування цієї частини зводу використано карти області та районів, на яких відмічено місця розташування курганів; схеми розміщення курганних груп, креслення загальних планів і розрізів курганів і поховань, а також зображення знахідок з колекції МІКУ, сфотографованих у різних ракурсах з виділенням необхідних деталей.

Інформація по курганах доповнена біографічними даними та фотографіями 48 осіб, пов’язаних із дослідженням наведених у зводі пам’яток, посиланнями на Науковий архів Інституту археології НАН України та літературу, де вони опубліковані. На завершення надана інформація про міжнародні виставки, на яких експонувалися деякі представлені у зводі матеріали.

 

Вікно бази даних з каталогом скіфських пам’яток Дніпропетровщини

Вкладиш до диску з електронним зводом скіфських пам’яток Дніпропетровщини

Створена база даних має 2056 інформаційних блоків з 12.51 обліково-видавничих аркушів тексту, 762 фотографії, 475 креслень і малюнків, 15 карт. Сам електронний каталог побудований за енциклопедичним принципом, завдяки чому він репрезентує багатий довідковий матеріал для всіх, хто цікавиться стародавньою історією Східної Європи. Значна кількість ілюстрацій забезпечує широкі можливості для наукової атрибутації предметів музейного фонду, вибору лекційного матеріалу та ін. Можливий подальший розвиток бази за рахунок доповнення матеріалами, наданими організаціями, в яких також зберігаються знахідки з вказаних пам’яток.

 

 

 

Вкладиш до диску з електронним зводом скіфських пам’яток Дніпропетровщини

Спеціальна нагорода, надана Музею по заавершенню фестивалю.

Спеціальна нагорода, надана Музею по заавершенню фестивалю.

<< Назад