Відкриття виставки «Самородок»

З 15 листопада до 9 грудня 2013 р. в приміщеннях Національного музею українського народного декоративного мистецтва проходила персональна виставка робіт заслуженого ювеліра України, повного кавалера орденів Меморіального фонду Карла Фаберже Олександра Васильовича Мірошнікова.

Олександр Васильович Мірошніков

Ця виставка під назвою «Самородок» Каменерізне та ювелірне мистецтво» – спільний проект Музею історичних коштовностей України та Національного музею українського народного декоративного мистецтва. Кияни та гості міста вперше познайомились з творами О.В. Мірошнікова на його персональній виставці, яка відбулася у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва у 2004 р. Відтоді митця називають «Галицький Фаберже». Це порівняння є надзвичайно високою оцінкою творчості О.Мірошникова, але «…його мистецькі роботи із дорогоцінного каміння та металу настільки оригінальні, що колись будуть говорити – це стиль Міро» – так письменник Юрій Николишин відзначив своєрідність художніх надбань Олександра Васильовича.

Олександр Мірошников народився в місті Миколаєві Львівської області 6 серпня 1962 року. Потяг до творчості Олександр відчув, ще коли був малим хлоп’ям. А потім доля занесла його до Сибіру, де вже дорослий Олександр був захоплений красою самоцвітів. Захотілося показати її людям, але так, щоб втручання художника тільки допомагало зрозуміти сутність каменю, його глибинну таїну. Щоб виконати це творче завдання, митець щоразу опановує нові технології обробки самоцвітів, способи поєднання різних матеріалів. Вражає і розмаїття тем, які відображає О. Мірошніков: «…події із життя, природа. Від кам’яної доби, трипільської культури, скіфів та інших культур, до космосу». Автора надихає навколишній світ: стрімкі гори і зелені ліси, тріпотливі ніжні квіти і барвисті метелики. Справжній художник, Олександр Васильович різними засобами відтворює характери персонажів, передає свою любов до них. Інколи у сюжетах відчувається легкий гумор. Привертають увагу твори, у яких автор ставить собі за мету осягти творчість поколінь митців – від давнини до сьогодення. Йдеться, насамперед, про образи багатофігурної композиції, на створення якої О. Мірошнікова надихнула знаменита скіфська пектораль – нагрудна прикраса з поховання скіфського царя, яка зберігається у Музеї історичних коштовностей України. Саме про цю «знахідку століття» відомий археолог Б.М. Мозолевський сказав, як про твір «величного симфонічного звучання і глибинного філософського змісту».

О.В. Мірошніков занурився у таємниці шедевру античного мистецтва, щоб відобразити у багатофігурній композиції «Народження таланту». Образи скіфського мистецтва стали темою ще одного твору – браслету, який художник виконав на честь 50-річчя нашого музею. Прикраса – другий подарунок від митця. У промові він підкреслив, що твори, які зберігає наш музей, будуть джерелом натхнення ще не раз не тільки для нього, але й для багатьох художників.

На відкритті виставки виступали і офіційні особи, які представляли Міністерство культури, Національну спілку художників України тощо. Велику цікавість викликав виступ відомого російського дослідника Валентина Васильович Скурлова. Він є вченим секретарем «Меморіального фонду Карла Фаберже», створеного в Москві у 1996 році.

Для відзнаки кращих сучасних ювелірів Меморіальний фонд затвердив нагороди: ордени К. Фаберже трьох ступенів, М.Є. Перхина та О.К. Денисова-Уральського. О.В. Мірошніков є повним кавалером ордена К. Фаберже, М.Е. Перхина и О.К. Денисова-Уральського.

За великий вклад у розвиток культури, насамперед, ювелірного мистецтва, Музей історичних коштовностей України нагороджено Орденом Франца Бирбаума. Ця нагорода заснована на честь головного майстра і художника фірми К.Фаберже, який був ідеологом ювелірного мистецтва і виробництва. Завідувач музеєм Л.В.Строкова, приймаючи нагороду, відмітила, що це не перша відзнака, яку одержала Золота скарбниця. Співробітники музею горді з того, що їхній труд високо поціновують професіонали.

Гості на виставці «Самородок»

О.В. Мірошніков і В.В. Скурлов
О.В. Мірошніков і В.В. Скурлов
на відкритті виставки
Л.В. Строкова отримує подарунки
Л.В. Строкова отримує подарунки
для музею від В.В. Скурлова

Орден Франца Бирбаума – нагорода музею
Орден Франца Бирбаума – нагорода музею

<< Назад