Єврейське культове срібло початку XVIII – 20-х рр. XX ст.

Восьмий зал (експонати)


Колекція єврейського церемоніального срібла Музею історичних коштовностей України є унікальним зібранням пам’яток єврейської культури не тільки в Україні, а й у всьому світі. Єврейські ритуальні предмети, створені в Україні, представляють особливу групу в музейному зібранні ”Іудаїка”. В них яскраво виражені єврейська традиція та риси українського народного мистецтва. На теренах сучасної України такі міста, як Житомир, Київ, Львів, Одеса були найбільш відомими центрами виробництва предметів ”Іудаїки”.

До 20-х років XX століття ці унікальні пам’ятки єврейського церемоніального мистецтва використовували під час здійснення обрядів у синагогах та єврейських молитовних будинках. Їх дарували євреї з приводу радісних та сумних подій общинам Києва, Житомира, Вінниці, Білопілля, Єлисаветграда (сучасний Кіровоград), Лохвиці, Меджибожа, Тульчина. Херсона, Ямполя, Волочиська та іншим.

Колекція хронологічно охоплює період з початку XVIII ст. до 20-х років XX ст. Більшість її пам’яток складають культові предмети, що були вилучені у 1920-1930-х роках з синагог та молитовних домів на території України.

В Музеї історичних коштовностей України представлено срібні ритуальні предмети свят життєвого та річного циклів, виконані майстрами України, Росії, Польщі та Австрії.

Серед витворів єврейського мистецтва особливе місце належить предметам, які прикрашають сувій Тори. Оскільки Храм та палац іудейських царів були зруйновані, вся релігійна ревність як і туга за царством, були перенесені на Тору. Синагогальну дію з сувоєм Тори супроводжує традиційне коло предметів. Його увінчують оригінальні за формою та багаті за декором навершшя – римоніми, або корона. На ланцюжку підвішують спеціальну пластину – Торашилд (щит Тори). Для читання сувою призначаються спеціальні указки.

У складі колекції є також ритуальні речі, які використовували правовірні іудеї. Особливий день у євреїв – Субота. Під час суботньої молитви використовують бсаміми – ємності для пахощів, які вирізняються різноманітністю форм. Одне з найшановніших свят у євреїв – Ханука. Святкують його на згадку про перемогу іудеїв над греко-сірійськими завойовниками у II ст. до н.е. і визволення Єрусалимського Храму. Під час свята Хануки традиційно запалюють вісім вогників у спеціальних ханукальних лампах.

Найрадісніше єврейське свято Пурім. Його відзначають на згадку про події, які описані в Біблійській книзі Естер. Публічне читання книги Естер – найголовніший момент святкування Пуріма.

Почесне місце в експозиції займають витвори майстрів Житомира та Одеси, які вирізняються оригінальними формами, насиченими орнаментальними мотивами, майстерністю ювелірного виконання.

Всі предмети з колекції ”Іудаїки” Музею історичних коштовностей мають не лише релігійну, а й мистецьку цінність. Вони наповнені традиційною для єврейської культури символікою, яка сягає глибини минулих століть.

Єврейські ритуальні предмети, створені в Україні, – вражаючий приклад виникнення та розвитку унікальної групи срібних виробів в ”Іудаїці” з яскраво вираженими рисами українського народного мистецтва.

<< Вгору