Музей історичних коштовностей України, 1974 р.

Упорядник Ганіна О.Д.

Фото Фридлянда А.Б.

Художник Бродський Б.Й.

Художній редактор Єрошенко Т.Г.

Редактор Павловська Н.С.

Технічний редактор Орлова Н.Г.

Перелік сюжетів:

СІЧЕНЬ

 1. Горельєфне зображення голови Афіни Паллади – деталь, що прикрашає античну бронзову сітулу. Робота грецьких майстрів. V ст. до н.е. Знайдено біля с. Піщане Черкаської обл.
 2. Античні бронзові вази. Робота грецьких майстрів. V ст. до н.е. Знайдено біля с. Піщане Черкаської обл.

ЛЮТИЙ

 1. Золота карбована пластина із зображенням голови юнака у левиному шоломі. Робота грецьких майстрів. IV ст. до н.е. Знайдено у кургані Огуз біля смт Нижні Сірогози Херсонської обл.
 2. Золота тиснена пластина із зображенням грифона. Робота грецьких майстрів. VI ст. до н.е. Знайдено у кургані Переп’ятиха біля с. Мар’янівка Київської обл.
 3. Золота пластина з карбованим зображенням голови Медузи Горгони. Робота грецьких майстрів. IV ст. до н.е. Знайдено у кургані Товста Могила біля м. Орджонікідзе Дніпропетровської обл.
 4. Пластина золота карбована із зображенням оленя з комплексу прикрас жіночого головного убору. Робота грецьких майстрів. VI ст. до н.е. Знайдено у кургані біля с. Синявка Черкаської обл.
 5. Жіночий головний убір (реконструкція). Робота грецьких майстрів. VI ст. до н.е. Знайдено у кургані біля с. Синявка Черкаської обл.

БЕРЕЗЕНЬ

Ваза срібна, карбована у високому рельєфі, із зображенням золочених сюжетних сцен із життя скіфської знаті та фрагмент вази із зображенням знатного скіфа. Робота грецьких майстрів. IV ст. до н.е. Знайдено у кургані Гайманова Могила біля с. Балки Запорізької обл.

КВІТЕНЬ

Золота нагрудна прикраса – пектораль та фрагмент: скіфи шиють сорочку з овечої шкіри. Робота грецьких майстрів. IV ст. до н.е. Знайдено у кургані Товста Могила біля м.Орджонікідзе Дніпропетровської обл.

ТРАВЕНЬ

Пластини срібні золочені із зображенням танцюючих чоловіків та стилізованого коня. Робота полянських майстрів. VI–VII ст. Знайдено біля с. Мартинівка Черкаської обл.

ЧЕРВЕНЬ

Срібна ваза, карбована у високому рельєфі із золоченням та черню, і фрагмент: Давид, що грає на псалтирі, та Вірсавія в оточенні звірів і птахів. Робота давньоруських майстрів. XII ст. Знайдено у м. Чернігові.

ЛИПЕНЬ

 1. Колти золоті, виготовлені в техніці перегородчастої емалі. Робота давньоруських майстрів. XII ст. Знайдено у м. Києві.
 2. Жіночий головний убір (реконструкція). Робота давньоруських майстрів. XII ст. Знайдено у м. Києві.

СЕРПЕНЬ

 1. Фрагмент оправи Євангелія, розцвіченої різноколірною емаллю по сканному візерунку. Робота українського майстра Христофора. XVII ст.
 2. Срібна соусниця. Робота українського майстра Івана Равича. XVIII ст.

ВЕРЕСЕНЬ

 1. Фрагмент шитва перлами та коштовним камінням. Робота українських майстрів. XVII ст.
 2. Навершя посоха срібного з золоченням. Робота українського майстра Мефодія Нарбутовича. XVIII ст.

ЖОВТЕНЬ

 1. Чарка срібна, вставлена у срібний підфарник філігранної роботи із золоченням. Робота українських майстрів. XVIII ст.
 2. Філігрань роботи вірменських майстрів. XVIII ст.

ЛИСТОПАД

 1. Різноколірна емаль по сканному візерунку. Робота російських майстрів. Початок XVII ст.
 2. Потир срібний з золоченням, орнаментований сітчастим карбуванням. Робота українського майстра Івана Равича. XVIII ст.
 3. Вазочка, виконана в техніці емалі, з рослинним орнаментом та золотою ручкою. Робота російських майстрів. Друга половина XVII ст.
 4. Фрагмент срібного оздоблення Стефанівського притвору Успенського собору. Робота російських майстрів XIX ст. за взірцями чернігівських різьбярів по дереву XVIII ст.

ГРУДЕНЬ

 1. Фрагмент золотої оправи кинджала, прикрашеної слоновою кісткою та коштовним камінням. Робота іранських майстрів. XVIII ст.
 2. Фрагмент золотої прикраси до жіночого убору, оздобленого перлами та коштовним камінням. Робота бухарських майстрів. XVII ст.

На першій сторінці обкладинки: фрагмент золотої пекторалі. Робота грецьких майстрів. IV ст. до н.е. Знайдено у кургані Товста Могила біля м. Орджонікідзе Дніпропетровської обл.

На табелі-календарі 1976 р.: фрагмент золотої оббивки горита. Робота грецьких майстрів. IV ст. до н.е. Знайдено у Мелітопольському кургані Запорізької обл.

<<Вгору