Торашилди, 2010 р.

Торашилди з колекцій Музею історичних коштовностей УкраїниУчасники проекту: Білан Ю.О., Волковинська О.А., к.хім.н. Жарких М.І., Клочко Д.В., Палатна С.Г., Панченко М.В., Підвисоцька О.П., Полознова В.Г., Романовська Т.Ю., Савченко Т.М., Старченко О.В.

Координатор проекту Строкова Л.В.

Дана версія бази містить 0.47 авторських аркушів тексту українською і російською мовами, 272 зображення (105 фото експонатів і 167 – їх деталей та клейм), а також 28 зображень аналогій і 43 зображення для термінологічного словника.

Роботу над диском завершено 27.12.2010 р.

Колекція Торашилдів у зібранні Музею історичних коштовностей України є найбільшою у світі, і вже тому її можна назвати унікальною. Ці пам’ятки єврейського мистецтва датуються періодом ХVIII – початку ХХ ст. Здебільшого вони були виготовлені у містечках Волині та Поділля. Деякі, виходячи з клейм, написів та стилістичних особливостей, походять з таких міст як Берлін, Варшава, Відень, Одеса, Житомир, Київ, Львів, Кіровоград, Золотоноша та ін.

Щит Тори або “тас”, як їх називають на івриті, “циц” – на ідиш, належить до традиційного кола предметів, які супроводжують синагогальну дію, пов’язану з основною святинею для євреїв – Торою. Торашилди. зазвичай. робили у вигляді пластин, які мали прямокутну або квадратну форму, аркоподібну верхню частину та ланцюг для підвішування до сувою.

За традицією Торашилди дарували синагогам та молитовним домам у зв’язку з урочистими, радісними або сумними подіями в житті єврейської сім’ї. Ці декоративні пластини несуть у собі крізь віки відбиток долі певної єврейської родини та цілого народу. Торашилди складають одну з найбільш яскравих сторінок в народному мистецтві євреїв України.

<<Вгору