Корони Тори і римоніми, 2013 р.

Учасники проекту: Білан Ю.О., Клочко Д.В., Палатна С.Г., Панченко М.В., Романовська Т.Ю., Савченко Т.М., Старченко О.В.

Координатор проекту Строкова Л.В.

База даних містить 4.24 друкованих аркушів тексту українською мовою, 295 ел.зобр. експонатів, клейм і аналогій.

Роботу над диском завершено у 2013 р.

Особливе місце серед зібрань єврейського мистецтва Музею історичних коштовностей України займає колекція „Іудаїка”. Вона нараховує близько 400 експонатів і хронологічно охоплює період з початку XVIII до 20–х років XX століття.

У тій частині колекції, якій присвячений цей проект, представлено срібні ритуальні предмети життєвого та річного циклів, унікальні корони до Тори і римоніми.

Каталог презентує невелику, але унікальну у світі групу корон до сувоїв Тори, яка нараховує 41 предмет (серед них є дві пари парних корон), а також 54 римоніми і навершшя ец-хаімів.

Сувій Тори у свята і Суботу прикрашає корона, яка є символом влади, святості і мудрості Тори. Найстаріші корони з колекції МІКУ датуються XVIII ст. і походять із майстерень Галичини. Наймолодша корона виготовлена для общини литовських євреїв у Одесі на початку XX ст. У музеї зберігаються корони, які дарували синагогам різних міст і містечок сучасної України – Києва, Житомира та інші. Це чудові витвори майстрів, які працювали у відомих ювелірних центрах.

Окрему групу у колекції пам’яток єврейського церемоніального срібла представляють римоніми та навершшя ец-хаїмів. Ця група нараховує 47 предметів – 18 парних та 11 одиничних. Вони датуються XIX – початком XX ст. й походять з майстерень штетлів Австро-Угорщини, Польщі, Росії, України, а також великих міст – Відня, Варшави, Житомира, Києва, Москви, Одеси. Ці предмети, як і корони, пов’язані з основною святинею єврейського народу – сувоєм Тори, відносяться до ритуальних предметів єврейських свят річного циклу.

Ці унікальні пам’ятки єврейського церемоніального мистецтва дають змогу доторкнутися до тонкого світу єврейської віри, до обрядів і традицій, виявляючи про бажання людини наблизитися до Бога.

Перегляньте повну версію проекту

<<Вгору