Курган Товста Могила, 2013 р.

Учасники проекту: Білан Ю.О., Грібкова Г.О., Клочко Д.В., Онищенко О.А., Панченко М.В., Підвисоцька О.П., Шаміна Т.П.

Координатор проекту Строкова Л.В.

Роботу над диском було розпочато у 2011 р., до 40-річчя від дня знайдення у “царському” скіфському кургані Товста Могила унікальної нагрудної прикраси роботи античного майстра – золотої пекторалі, а завершено до дня пам’яті видатного дослідника цього кургану – Бориса Миколайовича Мозолевського (у 2013 р. було 20 років від дня смерті археолога).

База даних містить 531 інформаційних блоки з 3.5 друкованих аркушів тексту українською і російською мовами, 340 електронних зображень, 28 креслень, 109 прорисовок, 6 мап.

Роботу над диском завершено у грудні 2013 р.

Товста Могила зайняла чільне місце у списку царських курганів. Хронологічно ця пам’ятка розміщується між Солохою і Чортомликом і в цьому серединному положенні серед пам’яток Нижнього Подніпров’я є одне з головних значень Товстої Могили як джерела з історії Скіфії. Дослідження цього кургану дозволило повністю відтворити поховальний обряд скіфської знаті.

Курган був розкопаний у 1971 р. поблизу міста Орджонікідзе Нікопольського району Дніпропетровської області. Під його насипом висотою 8.6 м і діаметром 60 м, оточеним ровом із залишками тризни, було відкрито дві гробниці членів “царської” сім’ї середини-початку третьої чверті IV ст. до н.е., здійснені в катакомбах, – центральну (чоловічу) і впускну (жінки з дитиною).

Із центральною могилою пов’язані дві кінські могили з трьома скелетами коней у кожній і три поховання “конюхів”, здійснені у ямах.

Центральне поховання пограбовано у давнину, але серед кісток зруйнованого скелета покійника були знайдені уламки бойових поясів, залізного панцира, бронзових поножів, залишки зброї і атрибути влади, більш ніж 600 золотих прикрас від одягу і посуду. В непорушеному грабіжниками дромосі знайдено дві бронзові посудини, триручну амфору, золоті прикраси нагайки і нагрудну прикрасу – пектораль.

У другій гробниці поховали шляхетну скіф’янку і малолітню дитину. Їхній одяг був рясно обшитий золотими платівками, а біля небіжчиків розмістили глиняний, срібний і скляний посуд, а також прикраси.

Отримані в результаті розкопок матеріали, дозволили Б.М. Мозолевському розділити всі скіфські кургани на шість категорій, в яких знайшла своє відображення соціальна ієрархія скіфського суспільства.

Створена база даних передбачає подальший розвиток, і може бути доповнена матеріалами з установ, що також зберігають знахідки з розглянутих пам’яток.

<<Вгору