“Нові надходження до МІКУ”

Традиційно до Міжнародного дня музеїв колектив Музею історичних коштовностей України презентує відвідувачам  виставку “Нові надходження до МІКУ”.

"
" "

Відкриття і експозиція виставки

Впродовж останніх років до фондів музею за рішенням Експертно-фондової ради з питань безоплатної передачі вилучених або конфіскованих культурних цінностей від митниць України надходили пам’ятки ювелірного мистецтва. Так, наприкінці 2014 р. Чернігівська митниця міндоходів передала до музею чайно-кавовий сервіз роботи московського відділення відомої ювелірної фірми Сазікових. Ця фірма була заснована в 1793 р. купцем третьої гільдії Павлом Федоровичем Сазіковим, – власником невеличкої майстерні в Москві, що згодом перетворилась у фабрику з виготовлення різноманітних срібних виробів. У 1837 р. Сазіков отримує звання придворного постачальника. Вироби фірми з успіхом конкурували з роботами провідних ювелірів Європи. В середині ХІХ ст. вона здобула численні нагороди, отримала почесні грамоти, золоті медалі на всеросійських виставках художньо-промислових товарів, а також велику медаль та Орден почесного легіону на всесвітніх виставках у Лондоні у 1851 та 1867 рр. у Парижі. До роботи фірми, яка відіграла головну роль у створенні та становленні художнього стилю “історизм”, долучалось багато відомих художників та скульпторів. На виставці в одній з вітрин представлений чудовий чайно-кавовий сервіз із чотирьох предметів, виконаний у східному стилі, який був притаманний для робіт фірми Сазікових у 50-ті роки ХІХ ст.

Зібрання музею поповнилась також чудовими зразками ювелірного мистецтва Дагестану, що надійшли від Мостиської митниці (1995 р.) і Київської митниці міндоходів (2008 та 2014 рр.). Протягом ХХ ст. художні вироби і прикраси з дорогоцінних металів майстрів Дагестану, зокрема, одного з найдавніших промислів – кубачинського, були широко відомі та популярні. Мешканці аула Кубачі з давніх-давен славилися виготовленням предметів декоративно-ужиткового мистецтва: карбованих глеків, кубків, блюд, парадної зброї, срібних застібок, пряжок і накладок до поясів, браслетів та інших особистих прикрас. Майстри досконало володіли такими рідкісними і складними видами технік, як насічка та інкрустація по металу, гравірування з черню, емаль, філігрань. Дбайливо зберігалися та передавалися від батька до сина не тільки тонкощі художньої обробки металу, але й мистецтво орнаментації, стародавні традиційні візерунки, за якими можна відрізнити кубачинські вироби від будь-яких інших. Традиції старих майстрів продовжив розвивати Кубачинський художній комбінат, створений у 1960 році, який випускає різноманітний асортимент вишуканих витворів, що постійно відмічаються нагородами на міжнародних виставках. Серед легендарних майстрів аула – заслужені діячі мистецтв Расул Аліханов, Гаджи Кішев, Гаджи Бахмуд Магомедов, Манаба Магомедова та ін.

Роботи всесвітньо відомої фірми Сазікових та унікальні колекції пам’яток кубачинського мистецтва зберігаються в багатьох провідних музеях світу – Ермітажі (Санкт-Петербург, Російська Федерація), Луврі (Париж. Франція), Музеї Вікторії та Альберта (Лондон, Великобританія), Музеї мистецтв Метрополітен (Нью-Йорк, США) та ін.

 <<Вгору